De Kinect beweegt het Web [1/2]
Deze week onderzoek ik hoe nieuws zich verspreidt op het Web aan de hand van een voorbeeld: de Kinect. De Kinect is volgens de website van Xbox ‘magie vermomd als technologie’. Het werkt met bewegingssensoren, een camera en gezichtsherkenning. De Kinect tovert het menselijk lichaam om tot een controller. Het wordt gepresenteerd als een innoverend en ‘magisch’ object. Nu ik toch de kans heb, verwijs ik mijn lezers graag naar de website van de op 14 juli 2003 verschenen EyeToy van Sony Playstation. Maar dit terzijde.
Aan de hand van het verloop van hoe het nieuws over de Kinect zich verspreidt ga ik analyseren hoe nieuws wordt opgepikt op verschillende platforms als Twitter, Google zoekmachine en de Nederlandse pers (Metareporter). Mijn vraag ligt eigenlijk in het verlengde van het vraagstuk wat Peter Vasterman opwierp in zijn stuk ‘De Digitale Schandpaal’. Hierin onderzocht Vasterman welk medium in dit digitale tijdperk het voortouw neemt in de nieuwsverspreiding, de oude of de nieuwe media? Hij deed dit aan de hand van berichtgeving over schandalen. Zijn conclusie indertijd was dat hoewel de nieuwe media vaak snel op de hoogte zijn, de oude media als de pers nog steeds het meeste gewicht hebben. Hoewel het publicitaire speelveld verandert met de komst van nieuwe spelers in de vorm van actoren en websites, waardoor de druk op de professionele media toeneemt, bepalen uiteindelijk de machtige professionele media of iets een schandaal wordt of niet.
Aan het eind van zijn stuk stelt Vasterman het volgende vast:
Volgens Castells (2007) biedt Web 2.0 mogelijkheden om tegenmacht te ontwikkelen tegenover de institutionele poortwachters van de openbaarheid. In de praktijk blijken die mogelijkheden beperkt en bevinden de professionele nieuwsmedia zich nog steeds in het centrum van de publicitaire macht. De rol die Geenstijl bij verschillende affaires heeft gespeeld toont aan dat de macht van de semiprofessionele outsiders, gesteund door vele internetgebruikers, toeneemt. (p. 15)
Het is dus nog een ‘work in progress’. Naarmate het speelveld zich ontwikkelt en wellicht wanneer de papieren kranten ophouden te bestaan, kunnen de nieuwe media een steeds belangrijkere rol gaan spelen. Het artikel van Vasterman kwam in januari 2010 uit, wat dus nog niet lang geleden is. Zijn de relaties tussen de oude en nieuwe media al veranderd? En maakt het onderzoeksonderwerp misschien uit (schandaal of release game-hardware)?
De eerste berichten van een apparaatje dat “hands-free gamen” mogelijk maakt stammen uit juni 2009, onder voorlopige naam ‘Project Natal’. In januari 2010 worden er langzamerhand meer dingen duidelijk zoals de verwachte release datum (Holiday 2010). Microsoft maakte 13 juni 2010 bekend dat de officiële naam van het nieuwe gadget ‘Kinect’ was. Deze werd op 4 november in Amerika en op 10 november in Europa uitgebracht. De promotietour door Amerika begon op 17 juli en liep tot 24 oktober. Dit zijn belangrijke data voor het nieuwsleven van de Kinect. Laten we kijken hoe dit wordt opgepikt op het web.
1.1 Google zoekopdrachten
Allereerst Google. Onderstaande grafieken van 2009 en 2010 tonen wanneer en hoeveel er gezocht werd naar de term ‘project natal’.
De pieken van de zoekacties komen uitstekend overeen met de vrijgeving van nieuws door Microsoft. Zoals gezegd werd Project Natal in januari 2010 bekend gemaakt (punt E). Bij punt B werd de naamverandering naar Kinect bekend gemaakt, wat eerst voor een piek zorgt en daarna een sterke afname in interesse naar deze zoekterm. Wat wel opvalt is dat in 2009 pas vrij laat wordt gezocht op Project Natal. Op de site van Microsoft staat dat de projectgroep al in 2008 werd samengesteld. Wel is het zo dat het project pas rond juni 2009 bekend werd gemaakt aan het publiek. Daarvoor was er ook nog niet veel te Googlen natuurlijk.
Ook deze grafiek toont zoekacties, maar dan voor het woord ‘kinect’.
De interesse in de Kinect wordt vanaf de bekendmaking van de naamverandering opgepikt door het gebruikt van een andere zoekopdracht. Daarna zijn de zoekacties een tijd constant en niet erg veelvuldig, tot de aanloop van de release in Amerika rond 4 november. De zoekacties lopen zogezegd goed mee met de ontwikkeling van zaken.
1.2 Twitter
Hoe zit dat met twitter? De eerste officiële tweet over Project Natal door het Xbox twitteraccount verschijnt op 4 juni in context van een Justin Bieber concerttoer. Maar er is al een account genaamd ‘IdeasForNatal’ met de eerste tweet op 9 juni 2009. Project Natal krijgt veel tweets, zoals te zien is in onderstaande grafiek.
De piek in juni kan worden verklaard door de officiële tweet van Xbox en de aankondiging van de nieuwe naam. Daarna bouwt de interesse, net als bij de Google zoekopdrachten, af. Het twitterdebat wordt vanaf nu voorzien van de tag of het woord ‘kinect’. Hoe dit verloopt is geschematiseerd in de volgende grafiek.
Zoals men kan zien is er veel aandacht op twitter voor de Kinect vlak na de bekendmaking van de naam, bij de release en daarna. Veel tweets die ik voorbij zag komen, gingen over mensen die een Kinect hebben aangeschaft en kwijt willen wat ze ervan vinden en wanneer en met wie ze spelen.
Tussentijdse conclusie: de interesse van Twitteraars en Google-bezoekers in de Kinect gaan gelijk op met de officiële berichtgeving van het product. Dit wordt duidelijk als men naar de grafieken van het gebruik van de termen ‘project natal’ en ‘kinect’ op beide platformen kijkt. De pieken zijn goed te verklaren aan de hand van de gebeurtenissen rondom de ontwikkeling van de Kinect.
Zie voor het vervolg van deze analyse de eindanalyse met gelijknamige titel.
Afbeelding: Hackphone.co.il







Leave a Reply