Analyse: Wat schrijft de Sp!ts zelf?
De Spits is samen met de Metro een van de grootste gratis dagbladen van Nederland. Aangezien de krant gratis is, zal deze voor het grootste gedeelte gefinancierd moeten worden vanuit de advertentie inkomsten. Daarnaast zullen externe kosten zo laag mogelijk gehouden moeten worden om zoveel mogelijk winst te blijven genereren. Een mogelijkheid om deze kosten zo laag mogelijk te houden is om gebruik te maken van persbureaus. Mijn vraag binnen deze analyse is dan ook in hoeverre de berichtgeving over nieuwe media door redacteuren, verslaggevers of columnisten van de Sp!ts zelf zijn geschreven is of dat men veel gebruik maakt van de artikelen van persbureaus? Deze analyse zal gaan over de berichtgeving van september tot en met oktober 2009
Verdeling persbureau, auteur onbekend en redacteuren, verslaggevers of columnisten in percentages

Wanneer we kijken naar de auteurs van de artikelen in de Sp!ts dan valt op dat het grootste gedeelte afkomstig is van het ANP (38 %) en dat iets meer dan een derde deel (34%) van de artikelen over nieuwe media door een redacteur, verslaggever of columnist. De artikelen waarvan de auteur onbekend betreffen bij de Sp!ts artikelen waar de auteur of bron (in het geval van een persbureau) van het artikel niet vermeld wordt. Het is mogelijk dat de artikelen afkomstig zijn van persbureaus uit het buitenland, het is namelijk niet verplicht om bij deze artikelen de bron erbij te vermelden. Wanneer dit het geval zou zijn, blijkt dat meer dan 67% van de berichtgeving over nieuwe media overgenomen is van persbureaus.
Verdeling van onderwerp
Verdeling ANP
Niet alleen is het interessant om naar de verdeling qua auteur te kijken. Maar hoe is de verdeling op onderwerp wanneer we naar de groepen onderling kijken. Hier zien we dat door het ANP het meest geschreven wordt over downloaden, muziek, mobiele telefonie, privacy en Google.

Figuur 1: Verdeling ANP
Verdeling auteur onbekend
De groep waarvan de auteur onbekend is verschilt maar weinig met de groep ANP. In deze groep wordt voornamelijk geschreven over websites, privacy en Google. Hierbij valt wel op dat hier relatief weinig wordt geschreven over downloaden.

Figuur 2: Verdeling op auteur onbekend
Verdeling op verslaggever, redacteur of columnist
Door de columnisten, journalisten en verslaggevers wordt voornamelijk over games geschreven. Wanneer men kijkt naar de artikelen over games betreffen dit voornamelijk recensies.

Figuur 3: verdeling verslaggever Sp!ts
Een andere manier om extra inkomsten te generen is het aanbieden van ‘branded content’ Bart Brouwers hoofdredacteur van de Sp!ts heeft al eens aangegeven dat het mogelijk is om ‘gegarandeerde redactionele content’ te kopen bij de Sp!ts. Vooral nieuwe media zou zich hier uitstekend voor lenen in verband met de ontwikkeling van gadgets. Een manier voor de fabrikant van dergelijke gadgets is om advertentieruimte in te kopen bij de Sp!ts. Maar nog beter is een artikel gewijd aan zijn of haar product. Wanneer we kijken naar de analyse ’sensatie’ vs ‘kwaliteit’ zien we dat hier veel merknamen in de artikelen over nieuwe media terug komen. Hier zou het mogelijk kunnen zijn dat hier sprake is van branded content. Eerder is al opgemerkt dat bij een groot deel van de artikel de auteur onbekend is. Het is hier ook bijvoorbeeld goed mogelijk dat deze artikelen afkomstig zijn van bedrijven of instanties ook hier kan sprake zijn van ingekochte ruimte. Wanneer we kijken naar de tag cloud van de redacteuren, verslaggevers of columnisten van de Sp!ts vind hier bijna geen merknaam terug. Opvallend is wel dat “reclame” in de tag cloud te vinden is. Daarnaast ziet men zoals eerder is aangegeven dat er veel geschreven wordt over games. Het is bekend dat game journalisten vaak gratis toegestuurd krijgen om hier een recensie over te schrijven of hier ook speciaal redactionele ruimte voor ingekocht wordt door de fabrikant is niet bekend.
Wel wordt duidelijk dat meer het overgrote deel van de artikelen over nieuwe media niet door de redacteuren van de Sp!ts zelf wordt geschreven. Waar deze artikelen vandaan komen is 29% van de berichtgeving niet bekend. Het overgrote deel, namelijk 38% komt van het persbureau ANP.


Een hele goede analyse! Slimme insteek; je komt echt met meerdere opvallende dingen die je niet zomaar vindt en het is nergens ver gezocht.
Is in de analyse ook de hoeveelheid tekst meegenomen? telt een kort anp-berichtje minder dan een lang verhaal?
@ Jan-Willem Nee in de analyse is niet de hoeveelheid tekst meegenomen. Voor een verdere en uitgebreidere analyse zou ik de hoeveelheid tekst wel kunnen meenemen.